Cieszyński portal sportowy - szachy

aktualności

Edukacja przez szachy
22.01.2018
Miejsce wydarzenia:
Zamek Cieszyn
Główne zdjęcie aktualności

18 stycznia w murach Zamku Cieszyn odbyła się konferencja „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Spotkanie otworzył Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura.

- Ta królewska gra będzie rozgrywana w miejscu, które z całą pewnością ma książęce tradycje. Chciałbym, żeby to miejsce stało się atrakcyjne również dla szachistów – podkreślał Burmistrz Cieszyna, dodając – Ponieważ gra w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka powinna być stale rozwijana, również w ramach programów szkolnych. Taka też inicjatywa powstała w wielu naszych szkołach. Jestem w pełni przekonany, że szachy uczą nie tylko zachowań sportowych, ale również postaw potrzebnych w życiu codziennym, dlatego też edukacja powinna iść w tę stronę. Wtedy szkoła stanie się przyjemniejsza i będą ją kończyć absolwenci, którzy w różnych warunkach życiowych świetnie sobie poradzą.

Janusz Król, Starosta Cieszyński potwierdził: - Powinniśmy jako samorządowcy wspierać program Polskiego Związku Szachowego. Nasi uczniowie mają szansę rozwijać się w ten sposób kształtując swoje logiczne myślenie. Mamy nadzieję, że wpisując się w ten program „Edukacja przez Szachy w Szkole” będzie prowadzona.

W imieniu Pierwszego Wicewojewody Śląskiego Jana Chrząszcza, który nie mógł osobiście przybyć na konferencję głos zabrał Maksymilian Pryga, dziękując za gościnność Cieszyna i śląc pozdrowienia dla wszystkich uczestników spotkania. – W królewskim miejscu niech rozgrywa się królewska gra – podkreślał.

Radości ze spotkania w tak wyjątkowym miejscu nie krył Łukasz Turlej - Wiceprezes Polskiego Związku Szachowego przyznając, że szachy w Cieszynie i jego okolicach działają bardzo prężnie.

- Efekt tej konferencji na pewno będzie znaczny. Ze strony Polskiego Związku Szachowego będziemy mocno wspierać rozwój projektu na Śląsku Cieszyńskim – podkreślał Łukasz Turlej.

Podziękowania za organizację konferencji złożyła na ręce organizatorów również Elżbieta Sobieska Zastępca Dyrektora Delegatury w Bielsku-Białej Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Podczas konferencji rozmawiano o walorach edukacyjnych i wychowawczych nauczania gry w szachy dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Przedstawione zostały również dobre praktyki z Luksemburga, Czech, Słowacji, Niemiec i Ukrainy. Omówiono także główne cele i założenia Ogólnopolskiego Projektu Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole”.

- Celem projektu Polskiego Związku Szachowego jest zwiększenie umiejętności matematycznych polskich uczniów. Szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowanie ważnych cech osobowości; jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja – czytamy na stronie Ogólnopolskiego Projekt Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole”.

FILMIK

 
Tekst BSK

Foto: BSK

Udostępnij:
Zobacz fotogalerię wydarzenia
menu